Haber

Rusya’nın Ukrayna’ya savaş başlatmasının ardından 20 bin Ukraynalı ülkeden kaçtı

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaş başlatmasının ardından 20 bin Ukraynalının askerlik yapmamak için ülkeden kaçtığı ortaya çıktı.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaş başlatmasının ardından 18-60 yaş arası Ukraynalı erkeklerin ülkeden çıkışı yasaklandı. Ancak araştırmalar 20 bin Ukraynalının askerlikten kaçmak için ülkeden kaçtığını ortaya çıkardı. Araştırmaya göre Şubat 2022 ile Ağustos 2023 ortası arasında ülkeyi terk eden Ukraynalı erkekler yasa dışı yollardan komşu ülkelere geçti.

Kiev yönetimi, kaçmaya çalışan 21 bin 113 kişinin yakalandığını doğrularken, 14 bin 313 kişinin sınır boyunca yürüyerek veya yüzerek kaçmaya çalıştığını, 6 bin 800 kişinin ise geçersiz resmi belgeler düzenleyerek kaçmaya çalıştığını duyurdu.

En sık kullanılan rota Moldova sınırıdır

Ukrayna’nın 1.200 kilometrelik Moldova sınırı, Ukrayna’dan kaçmak isteyen erkeklerin en sık kullandığı rotalardan biri. 11 bin Ukraynalı erkek Moldova’ya yasadışı yollardan geçti. Moldova’ya ulaşmaya çalışanların bir kısmı yürüyerek nehri geçmeye çalışırken, bir kısmı da nehirde yüzerek geçmeye çalıştı. Rapora göre sınırı geçmeye çalışanlar her zaman komşu ülkeye ulaşamıyor. Romanya’ya geçmeye çalışanlar arasında hayatını kaybedenlerin de olduğu belirlendi.

Öte yandan Ukrayna’dan sınırı geçmek isteyenlerin büyük çoğunluğu geçersiz belgeler de veriyordu. Ukraynalılar sahte belgeler oluşturup taşınabilir bir uygulama aracılığıyla bağlantı kurarak sahte belgelerin yasa dışı olarak hazırlanmasını sağlıyor. – Kiev

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu