Ekonomi

Memur-Sen 2024-2025 Toplu Sözleşme Teklifini Açıkladı

Hafta başında Memur Sen, memur ve memurlar için 2024-2025 yıllarını kapsayan toplu sözleşme teklifini açıkladı. Memur-Sen, kamu görevlileri için 2024’te yüzde 70, 2025’te yüzde 40 olmak üzere 2 yıl için toplam yüzde 110 zam ve aylık 7 bin 650 TL kira yardımı istedi. Dün akşam Habertürk canlı yayınına katılan ve toplu sözleşme görüşmeleri hakkında konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, memurların asgari maaşının 30 bin TL olması gerektiğini söyledi.

“HAYATTA KALMA ŞANSI YOK”

Kiralardaki artışa dikkat çeken Yalçın, “Bugün memuriyette 30 binin altında kazananın yaşama şansı yok. Binin altında olmamalı, üstünde olmalı.” söz konusu.

“EMEKLİLERLE İLGİLİ İYİLEŞTİRMEYE İHTİYACIM VAR”

1 Ağustos’ta müzakerelerine başlanacak olan toplu iş sözleşmesinin memurları da ilgilendirdiğini belirten Yalçın, “Emekliler konusunda bir an önce iyileştirme gerekiyor. Yüzde 75-80’ini alabilmeniz gerekiyor. Yalçın, “Çalışırken aldığınız maaş çok kötü geçinesiniz” dedi.

“MEMURLUKUN 1650 TL FİŞİ VAR”

En düşük memur maaşının 22 bin lira olarak açıklanmasına değinen Yalçın, “En düşük maaşa hizmetçi maaşı ve bekar maaşı deniyor. Evli, işsiz, çocuk üzerinden hesaplandığı için burada 22 bin lira deniliyor. nafaka, eşe nafaka. Memur olarak almamız gereken 1650 TL var. Önce bu sözün yerine getirilmesi lazım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu