Haber

Çin Başbakanı Li Qiang: Yeni bir Soğuk Savaşa karşı çıkmak önemli

JAKARTA, 6 Eylül (Xinhua) — Çin Başbakanı Li Qiang, yeni bir Soğuk Savaş’a karşı çıkmanın ve ülkeler arasındaki anlaşmazlıkların uygun şekilde ele alınmasını sağlamanın temel önem taşıdığını belirtti.

Li, Çarşamba günü Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlenen 26. ASEAN Artı Üç Zirvesi’nde açılış konuşmasında şunları söyledi: “Ortak konulara dayalı ortak zemin arayışımızı kararlılıkla sürdürürken, farklılıklardan korkmamız için hiçbir neden yok. Doğruyu bulacağız. bunları çözmenin yolu.” .

Li, “Farklılıkları kontrol altında tutmak için şu anda önemli olan taraf tutmaya, blok çatışmalarına ve yeni bir Soğuk Savaş’a karşı çıkmak, ayrıca ülkeler arasındaki anlaşmazlıkların ve ihtilafların uygun şekilde ele alınmasını sağlamaktır.” dedi.

Yanlış anlaşılmalar, çatışan çıkarlar veya dış müdahaleler nedeniyle ülkeler arasında anlaşmazlık ve ihtilafların ortaya çıkabileceğini belirten Li, nedeni ne olursa olsun sorunlarla adil bir şekilde yüzleşmenin, yanlış anlamaları ortadan kaldırmanın ve farklılıkları kontrol altında tutmanın hayati önem taşıdığına dikkat çekti.

Çin Başbakanı, yanlış anlamaları çözmenin en etkili yolunun etkileşimi güçlendirmek, samimi bağlantı yoluyla karşılıklı anlayış ve güveni artırmak olduğunu belirtti.

Li, sorunlarla yüzleşmenin çözüm bulmanın ön şartı olduğunu, kafayı kuma sokma politikasının işleri daha da kötüleştireceğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu