Ekonomi

Borsa İstanbul’da yükselişini sürdürüyor

Açılışta BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 71,88 puan ve yüzde 1,51 yükselerek 4.840,44 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 3,73, holding endeksi yüzde 1,42 arttı. Tüm şube endeksleri güne yükselişle başlarken en çok kazandıran bankacılık oldu.

Analistler, küresel borsalarda ABD’deki borç limiti krizinin yatırımcıların ilgi odağında kalmaya devam ettiğini belirterek, konuya ilişkin belirsizliklerin risk iştahını aşındırmaya devam ettiğini kaydetti.

Analistler, borç limitinin artırılması durumunda ABD Hazinesinin üçüncü çeyreğin sonuna kadar yaklaşık 1 trilyon dolarlık tahvil satmasının beklendiğini söylediler.

FED’İN FAİZLERİ ARTIRMASI BEKLENİYOR

Öte yandan Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesi Fed’in para piyasalarındaki fiyatlamalarda %60 olasılıkla faiz oranlarını 25 baz puan artıracağı tahmin ediliyor.

Ülkede yeni ekonomi yönetimine ilişkin ipuçları yakından takip ediliyor.

Analistler, yurt içinde dış ticaret istikrarının, yurt dışında Euro Bölgesi’nde tüketici güven endeksinin, ABD’de konut fiyat endeksinin, tüketici güven endeksinin ve Dallas Fed imalat sanayi endeksinin takip edileceğini ve teknik olarak BİST 100 endeksinin 4.860 ve 5.000. direnç, takviye konumunda 4.750 puan kaydetti.

haberalucra.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu