Haber

Yargıtay, Can Atalay hakkında mütalaasını açıkladı: Dokunulmazlıktan yararlanamaz

Can Atalay Seyahat davasında 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Nisan 2022’den bu yana cezaevinde olan Can Atalay, 14 Mayıs seçimlerinde Türkiye İşçi Partisi’nden Hatay milletvekili seçildi.

Milletvekili seçilen Atalay’ın “milletvekili seçildiği gerekçesiyle hakkında açılan davanın durdurulması ve serbest bırakılması” talebiyle yaptığı başvuru 3. Ceza Dairesi tarafından reddedildi.

Anayasa Mahkemesi ‘hak ihlali’ dedi

(AYM), 25 Ekim’de Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) Hatay milletvekili seçilen Can Atalay “oy verme hakkı”Ve “kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı”Her yönüyle hak ihlali olduğuna karar verdi.

Anayasa Mahkemesi’nin 9 üyesinin ‘hak ihlali’ lehinde, 5 üyesinin ise ret oyu verdiği kararın ardından karar, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaştı.

Dosya Yargıtay’a gönderildi

Mahkeme heyeti, tahliye kararı vermeden dosyayı 30 Ekim’de Yargıtay 3. Ceza Dairesi’ne gönderdi.

Dosyanın Yargıtay’a gönderilmesinin ardından yeni bir gelişme yaşandı.

Yargıtay görüşünü açıkladı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, mütalaasını Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’ne sundu.

6 sayfalık mütalaasında tahliye kararının Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin takdirinde olduğunu belirtti.

“Yüksek mahkemenin tahliye talebini reddetme veya kabul etme takdiri”

Görüşte, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin istinaf incelemesi sırasında tahliye talebinin reddine ilişkin kararı hatırlatılarak, “Yargıtay’ın tahliye talebini reddetme veya kabul etme takdiri vardır.”Söylendi.

“Yasama dokunulmazlığından yararlanamayacak”

Bildiride şu ifadelere yer verildi:

Somut olayda, Şerafettin Can Atalay’ın 2013 yılında işlediği suça ilişkin soruşturma ve kovuşturma, milletvekili seçilmeden çok önce başlatılmış olup, milletvekilliğine esas olan sevk ve uygulama maddelerinin anlaşıldığı anlaşılmaktadır. Mahkûmiyet kararı Türk Ceza Kanununun 312. maddesi kapsamına giren suçtan dolayı, seçim öncesinde bu konu kapsamında hata yapan milletvekili, Türkiye Cumhuriyeti’nde sağlanan yasama dokunulmazlığından yararlanamayacaktır. Çünkü Anayasa’nın 83/2 maddesinde.

alasehir-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu