Haber

Paris, Ukrayna için “dayanışma” ve “yeniden yapılanma” konferanslarına ev sahipliği yapacak

“Ukrayna Halkıyla Dayanışma” ve “Ukrayna’nın Güçlendirilmesi ve Yeniden İnşası” konferanslarının Fransa’nın başkenti Paris’te yapılacağı bildirildi.

Elysee Sarayı’ndan edinilen bilgiye göre, yarın Ukrayna-Fransa ortak girişimiyle gerçekleştirilecek iki konferansın eşbaşkanlığını Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy yapacak.

Ukrayna Halkıyla Dayanışma Konferansı’na 47 ülke ve 22 uluslararası kuruluşun katılması öngörülüyor. Video konferansa Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de katılacak.

Diğer katılımcıların ortasında Avrupa Birliği (AB) Konsey Lideri Ursula von der Leyen, Ukrayna Başbakanı Denis Shmigal ve Zelenskiy’nin eşi Olena Zelenska yer alıyor.

İlk konferans, 13 Aralık ile 2023 Mart ortası arasında Ukrayna’nın özellikle elektrik, gıda, sanitasyon, toplu taşıma ve su gibi alanlardaki acil altyapı ihtiyaçlarını güçlendirmeyi amaçlıyor.

Öğleden sonra “Ukrayna’nın Gücü ve Yeniden İnşası” ??????? Konferansın ortasında aralarında Fransa’daki elektrik hatlarının altyapı ve bakımından sorumlu kuruluş Enedis, süt ürünleri alanında Lactalis ve ilaç şirketi Sanofi’nin de bulunduğu 500 Fransız firmasının temsilcileri konferansa katılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu