Haber

Önce sporunu yaptı, sonra yapımcılığını yaptı.

– Önce sporunu yaptı, sonra yapımcılığını yaptı

BİTLİS – Bitlis’in Ahlat ilçesinde yaşayan Bülent Akarsu, 2018 yılında spor ve hobi olarak başladığı okçuluğu daha sonra sanata dönüştürerek üretti.

Selçuklu Okçuluğu Spor Kulüpler Birliği Lideri Bülent Akarsu, Adanalı bir ustadan aldığı eğitimle online olarak ok ve yay üretimine başladı. Sanal ortamda aldığı dersler ve araştırmalar sonucunda yay yapmayı öğrendiğini belirten Akarsu, severek sürdürdüğü yay üretimini ilçe turizmine ikram olarak kazandırmayı başardı.

Geleneksel okçuluk için yay ürettiğini belirten Akarsu; Buyruk Bayındır Han, Hürremşah, Erzan Hatun, Davet Bey ve son olarak Kale’nin yayı olduğunu belirtmiştir. Akarsu, makine kullanmadan ürettiği yayları siparişler doğrultusunda Türkiye’nin birçok iline ve yurt dışına sattığını belirtti. “Okçuluğa 2018’de başladık. Okçuluğa 2018’de başladık. Sonradan hobi olarak başladığımız bu sporu sanata dönüştürdük. Önce ok yapıyorsak sonra geleneksel yay yapımını bu işe dahil ederek yapmaya çalışıyoruz. Geleneksel Osmanlı yayı ve atalarımızın yaptığı yayları örnek vermeye çalışıyoruz. Ben bu işe başladığımda bu yayı Adana’da Mehmet Demir isimli ustamızdan yola çıkarak tamamen online yapmaya çalışıyoruz.”

Akarsu, “Yaklaşık bir haftada bir yayının üretimi ve işletmesi tamamlanıyor” diyen Akarsu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sipariş üzerine yay yapıyoruz. İsteğe göre sıra ve puta yay hazırlıyoruz. Klasik yay formunu bozmadan ve ona bağlı kalarak çoğunlukla yay üretimine devam ediyoruz. Yay almak isteyenler sosyal medya hesaplarımdan bana ulaşabilirler. Ayrıca Özbekistan, Kırgızistan ve Hindistan’a da bizzat yay gönderdim. “3-4 yay modelim var. İlk yaylarımdan biri Buyruk Bayındır Han, Hürremşah, Erzan Hatun, Davet Bey ve son Kale modelim. Ancak bu yaylardan Erzan Hatun ve Hürremşah modellerinin üretimini durdurdum. Ancak ürettiğim yayların tamamı Türk yayı şeklindedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu