Haber

Eskişehirli kadınlar depremzedeler için örgü ördü

ESKİŞEHİR’de örgü atölyesi bulunan Sema Doyran öncülüğünde, aralarında depremzedelerin de bulunduğu yaklaşık 500 kadın, Kahramanmaraş’ta depremden etkilenenler için kazak, yelek, bebek battaniyesi, bere ve eldiven örüyor.

Örgü atölyesi bulunan Sema Doyran, depremzedeler için kıyafet üretmeleri için bir kısmı konutlarda olmak üzere yaklaşık 500 kadını getirdi. Depremin ardından kente gelenlerin de aralarında bulunduğu kadınlar, öğretmenevinde atölye kurdu. Dağıtılan ip ve şişlerle kadınlar sallama alanına gönderilmek üzere kazak, yelek, bebek battaniyesi, bere ve eldiven örmeye başladı. Sema Doyran, ilk etapta 1200 parça elbise ördüklerini ve bunları Hatay’a göndereceklerini söyledi.

Kurulan atölyenin yanı sıra sosyal medyadan kendilerine ulaşanların ördükleri kıyafetleri de kargo ile gönderdiklerini anlatan Doyran, “1000-1200 adetlik ilk parti ürünümüz bugün Hatay’a yola çıkacak. depremzedelerin bir arada vakit geçirebilecekleri bir aktivite olsun.Birlikte vakit geçirebilecekleri bir aktivite yapalım istedik.Hırka, hırka, bere.Bebekler için battaniye örüyoruz.Bayram için küçük çocuklara bayramlık öreceğiz. Oradaki süreci takip edeceğiz.Çocuklar uyku arkadaşları için de oyuncak örüyoruz.Örgü yapan kadınlarımızın ortasında depremzedeler var.Örmenin terapi yönü var.Onların da bir şeylerle oyalanmaları gerekiyor.Kalplerine dokunmamız ve onlara dokunmamız gerekiyor. iyi olmak istiyoruz.Sosyal medya hesabımız sayesinde Türkiye’nin her yerinden bize gönderiyorlar.”

Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesindeki depremde evleri hasar görünce eşi ve çocuklarıyla kente gelen ve bir öğretmen evine yerleşen Cennet Çelik, deprem bölgesinde kalanlar için de atölyede örgü örüyor. Aklının hala deprem bölgesinde olduğunu belirten Çelik, “Depremden biraz uzaklaşmak için Eskişehir’e geldik. Çocuklarım burada okula başladı. Bize çok iyi bakıyorlar. Ben de 2019 için kurulan örgü atölyesine katıldım. Depremzedeler boş kalmasın diye. Bölgede ihtiyaç sahibi bebeklere yelek örüyorum.” konuştu.

lalapasa-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu