Haber

Erdoğan Sevgililer Günü’nde Mısır’ı ziyaret edecek: Refah’a da gidebilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Mısır ile yürütülen normalleşme süreci kapsamında 12 yıl aradan sonra ilk kez Mısır’a gideceği iddia edildi.

Middle East Eye’dan Ragıp Soylu’nun haberine göre, Kahire ziyaretinin Sevgililer Günü olarak kutlanan 14 Şubat’ta yapılmasının planlandığını belirtti. Görüşmelerde, iki ülke arasındaki ticareti artırmanın yolları ve Doğu Akdeniz’deki yetki sınırlarına ilişkin deniz yetki alanlarının sona erdirilmesine yönelik anlaşmanın görüşülmesi bekleniyor. Soylu’ya konuşan Ankara’daki bazı kaynaklar, Erdoğan’ın Filistinlilere desteğini göstermek amacıyla Mısır’ın Gazze sınır kapısının bulunduğu Refah bölgesini de ziyaret edebileceğini belirtti.

Bloomberg’in haberine göre Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi arasındaki görüşmede Gazze’deki Filistinlilere yönelik insani yardım ve savaşın sona erdirilmesi için atılacak adımların ele alınması bekleniyor.

Ne oldu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır’a en son 2013 yılında gitmişti. 2013 yılında Muhammed Mursi liderliğindeki Müslüman Kardeşler yönetiminin Abdülfettah El Sisi liderliğindeki askeri darbeyle devrilmesinin ardından iki ülke arasındaki ilişkiler bozuldu. 2020’den itibaren ise normalleşme süreci başladı. 2022 yılında Katar’da düzenlenen Dünya Kupası’nın açılış maçında Mısır ve iki lider ilk kez el sıkışarak fotoğraf çektirdi. Erdoğan ve Sisi, 10 Eylül’de Hindistan’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nde de heyetler arası toplantı gerçekleştirdi. , 2023.

(DIŞ HABER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu