Haber

Binlerce İsrailli, Netanyahu’nun tartışmalı yargı düzenini Parlamento önünde protesto etti

Binlerce İsrailli, Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin tartışmalı yargı düzenlemesini Parlamento önünde protesto etti.

Netanyahu hükümetinin yargının yetkilerini kısıtlayan yasa tasarısına yönelik kitlesel protestolar yedinci haftayı geride bırakırken, protestonun adresi bu kez önerinin oylanacağı Batı Kudüs’teki Meclis oldu.

Ülkedeki sivil toplum kuruluşları, hukukçular ve yüksek teknoloji, sağlık sektörü gibi meslek gruplarının daveti üzerine binlerce kişi TBMM önünde toplandı.

Batı Kudüs’ün yanı sıra Tel Aviv ve diğer şehirler de gösterilere sahne oldu. Tel Aviv’deki gösterilerde yüzlerce kişi şehir merkezindeki Azrieli Kavşağı’nı kapatarak araçların geçişini engelledi.

Öte yandan, Yargıtay’ın bazı yetkilerini Meclis’e devreden ve mahkemenin yargı yetkisini fiilen ortadan kaldıran teklifin yasalaşmasına ilişkin oylamanın yapılacağı Meclis’te bugün ilk oturum yapılacak. Temel konularda denetim bugün yapılacak.

Teklifin yasalaşması için Meclis’in üç oturumunda da onaylanması gerekiyor.

Netanyahu hükümetinin “yargı reformu”

Başbakan Netanyahu liderliğindeki hükümetin Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sona erdirecek ve yargının yargıçların seçimi üzerindeki etkisini azaltacak bir yasa planladıklarını duyurdu.

Koalisyon hükümetinin yargının bazı yetkilerini Meclis’e devretme yönündeki saldırıları, hükümet ile Yargıtay başta olmak üzere İsrail yargı sistemi arasında gerginliğe neden oldu.

Ülkedeki en yüksek yargı mercii olarak görev yapan Yargıtay, Meclis’in çıkardığı yasaları “yarı anayasal” sayılan “temel yasalara” aykırı gördüğü hallerde bozma yetkisine sahiptir.

Netanyahu hükümeti tarafından açıklanan yargı düzenlemesi, Yüksek Mahkeme’nin Meclis’ten geçen yasaları bozma yetkisinin kaldırılmasını içeriyor.

İsrail Başsavcısı Gali Baharav-Miara, hükümetin yargı düzenlemesine yönelik itirazlarını yazılı olarak ileterek, korkularının “kuvvetler ayrılığı, yargı bağımsızlığı ve kişi haklarının korunması”nın bozulması üzerinde yoğunlaştığını belirtti.

camlidere-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu