Teknoloji

ABD Başkanı Biden: NATO’nun her santimini kelimenin tam anlamıyla savunacağız

Bükreş Dokuz (B9)liderler ve NATO Genel Sekreteri Jens StoltenbergPolonya’nın başkenti Varşova’da meydana gelen ABD’li lider joe bidentoplantı öncesi değerlendirmelerde bulundu.

Biden, NATO’nun güçlü müttefikleriyle birlikte olmaktan mutlu olduğunu ve Stoltenberg’in şu ana kadar ‘harika bir iş çıkardığını’ söyleyerek kendisine teşekkür etti.

B9 birliğinin 2015 yılında kurulduğunu hatırlatan Biden, şunları söyledi: “Rusya’nın işgalinin birinci yıl dönümüne yaklaştığımız bugünlerde, bir arada durmaya devam etmemiz daha da değerli ve bence bu, kendimizi ne kadar güçlü hissettiğimizin kanıtı.dedi.

Biden, NATO’nun doğu kanadındaki ülkelerin önemini vurguladı, “Kolektif savunmamızın ön saflarındasınız. Bu çatışma, yalnızca Ukrayna’da değil, tüm Avrupa ve dünyadaki demokrasilerin özgürlüğü için değerlidir. Ukrayna’ya kritik güvenlik yardımı ve kelimenin tam anlamıyla milyonlarca mülteciye kritik destek sağlıyoruz. Biz Ukrayna’ya kalıcı takviyelerimizi sürdüreceğiz.”dedi.

Biden, NATO’ya olan taahhütlerini yinelemek istediğini söyledi. “Beşinci Nokta kutsal bir taahhüttür. Kelimenin tam anlamıyla NATO’nun her santimini savunacağız”ifadesini kullandı.

Biden, görüşme öncesinde Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile fotoğraf çekimi için bir araya geldi. Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşmasısenin ( BAŞLANGIÇ) askıya alınması istendiğinde “Şu anda zamanım yok. Büyük hata”cevabı verdi.

“Tarihin tekerrür etmemesini sağlamalıyız”

Jens Stoltenberg de Biden’ın Kiev ziyaretinin, ‘ Ukrayna’ya ve Avrupa’nın güvenliğine sarsılmaz destekKonuyla ilgili açık bir mesaj olduğunu savundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “barışa hazır olmadığını” iddia eden Stoltenberg, “Aksine daha fazla savaşa hazırlanıyor. Bu nedenle Ukrayna’ya takviye gücümüzü artırmaya devam etmeliyiz. Ukrayna’ya galip gelmesi için ihtiyacı olanı vermeliyiz.”dedi.

Stoltenberg, “Savaşın ne zaman biteceğini bilmiyoruz ama bittiğinde tarihin tekerrür etmemesini sağlamalıyız”değerlendirmesini yaptı.

NATO’nun doğu kanat ülkeleri Bulgaristan, Çekya, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Polonya, Romanya ve Slovakya’nın modülleri var Bükreş Dokuz (B9)4 Kasım 2015 tarihinde Romanya’nın başkenti Bükreş’te kurulmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu